86. Meze

k86


Průměr: 5 (2 votes)

Komentáře

Nesouhlas

Já bych si také dovolil nesouhlasit. Přijde mi to stejné jako problém explorace vs. exploatace. Někdy se vyplatí omezit svoje možnosti a vrhnout síly na pořádné prohledání toho, co mi zbylo. Nebo jsem komiks pochopil špatně?

Nesouhlas s nesouhlasem

Co když jsou meze třeba moje rodná obec, takový bezpečný každodenní život, jaký znám?
A když se odvážím/odhodlám odjet do města/do jiné země a hledat štěstí tam? Možná budu dělat něco jiného, než jsem si představoval, ale mám šanci, že dosáhnu na něco, o co bych doma nezavadil.
Ale souhlasím s tím, že zrovna tak mohu prozkoumat, jaké možnosti mám doma, zůstat na vesici a místo řepy a brambor pěstovat mák. Ale tím také překročím nějaké meze, ne? Stejně jako když zkusím každé ráno vstávat o hodinu dřív a učit se španělsky nebo začnu číst, co jsem dříve nečetl...

Souhlas s obojím

Přijde ovšem na to, co se myslí tím "úspěch". Radost ze života? Pocit smysluplnosti? Objev něčeho nového? Získání mnoha peněz? Předání genů další generaci? Překonání nějakého světového rekordu? Život v New Yorku? Vystudování VŠ? Vydání CD, které se hodně prodává? Blízkost přírodě? Povolání pilota?
Něčeho z toho člověk možná snáze dosáhne, když zůstane v rodné obci (nebo v rodném velkoměstě) a drží se tradic své rodiny.
Něco se naopak neobejde bez odhodlání nějaké navyklé meze překročit.
Podle toho, kde a komu se člověk narodil, čím v životě už prošel a čeho zrovna chce dosáhnout.

Překročení mezí <=> úspěch ?

Mně se to s těmi mezemi pořád nezdá. A nemám teď ani na mysli, co to s člověkem udělá, když těch mezí opustí moc najednou.

Za ilustraci typického průběhu překračování mezí považuju třeba příběh Fosburyho: v roce 1968 vyhrál na olympiádě úžasným, nečekaným, do té doby nevídaným stylem a vzbudil senzaci. Úspěch. Ale od té doby, víc než 40 let, už byli úspěšní jen ti, kteří z žádných mezí nevybočovali a drželi se tohoto, nyní již starého a osvědčeného, stylu. Dělali přesně to, co je učili jejich trenéři. Všichni, kdo to během těch 40 let zkoušeli jinak a po svém, byli neúspěšní.