107. Město

k107


Průměr: 5 (3 votes)

Komentáře

Jak je to ale s determinismem ve městě?

Jinými slovy: program asi musí být deterministický, nebo ne?

Re: Jak je to ale s determinismem ve městě?

Město nemusí? Možná nerozumím otázce.

Re: Jak je to ale s determinismem ve městě?

Myslím, že to je obecně jedna z dosud otevřených otázek, jestli svět je nebo není deterministický. Já osobně věřím na svou svobodnou vůli (aspoň v nějakém rozsahu), i když samozřejmě uznávám, že je to jen víra. Takže pro mě město deterministické není.
Rozumím správně odpovědi na svou původní otázku, že všechny programy jsou deterministické?

Jak nám determinismus

programů pomůže v tom, abychom mohli přehledně zobrazit jejich strukturu?

Re: Jak nám determinismus

... nevím; intuitivně mi to připadá jednodušší, než kdyby nebyly deterministické. Nebo determinismus se strukturou nesouvisí?

Programy deterministické

...obecně jsou, ale mohou svůj průběh odvozovat od dat získaných různým způsobem (včetně lidského chování), která jsou tak složitá, že z toho nedokážeme dopředu určit jejich běh (viz třeba Wolframův ANKOS), takže je můžeme považovat za náhodná.
Co je svobodná vůle?

Co je svobodná vůle?

To, že mé chování v tomto okamžiku není zcela předurčeno? Že není předem "zapsáno ve hvězdách", které slovo teď napíšu nebo jestli za chvilku neudělám chybu při sčítání?

Předurčeno...

Wolfram (ANKOS) navrhuje teorii, kde to předurčeno JE, ale je to tak (Turingovsky) složité, že "neexistují" zkratky (říká tomu nějak jako neredukovatelný výpočet) - tj. možná to je někde napsáno, ale nemůžu si to (já ani nikdo jiný) přečíst rychleji než tak, že k tomu nechám dojít.
Moje skromné výpisky: http://drupal.geometry.cz/ankos

Zodpovědnost

Ale z toho by pak plynulo, že nikdo není zodpovědný za žádný svůj čin. Že ať dělám co dělám, ničemu špatnému nemohu zabránit, nikomu pomoct, nic užitečného a hezkého ve světě dobrovolně udělat. Třeba to tak ve skutečnosti opravdu je, ale já nechci žít v takovém světě. Ještě že se nic podobného asi nedá dokázat, takže tomu nemusím věřit.