Konstrukce bez nákresny - další level

Už dlouho si myslíme, že schopnost pečlivě rýsovat a schopnost hledat řešení úloh jsou dvě různé dovednosti.

A už čtvrtý školní (pátý kalendářní) rok podporujeme rozlišování těchto dovedností GeoTest-em, kde i ten největší šmudla a manuální nešika může ukázat, že řešit geometrické úlohy umí.

A teď přichází další úroveň, kterou jsme dlouho nosili v hlavě a zkoušeli si představovat, jaké by to bylo, až jsme ji připravili k testovacímu nasazení — úlohy bez nákresny!

Jde o to, že když má žák vyrobit obrázek, původně tužkou na papíře, později v GeoGebře nebo jiném nástroji, vyrábí obrázek.
Ale řešení konstrukční úlohy není obrázek, ale postup.

Když vytváříme konstrukci v GeoGebře, vlastně vytváříme postup, ale před očima pořád máme obrázek, nákresnu, na které se zobrazují jednotivé zkonstruované prvky.
A to, co teď přinášíme, jsou úlohy, při jejichž řešení žádnou nákresnu nemáme. Vidíme jen seznam vytvořených objektů (v pořadí, v němž jsme je sestrojili) a u každého popis, jak vzniknul. (Komu se ještě teď zdá, že sestavit zápis konstrukce je těžké?)

Jinak je to GeoGebra, jakou znáte a GeoTest, jaký znáte, takže můžete konstruovat a kdykoliv můžete své řešení odeslat k vyhodnocení. Momentálně máme připravených deset úloh bez nákresny, v seznamu úloh je poznáte podle atributu "NN", takže je můžete vyfiltrovat, napsáním "NN" do okna podmínky nebo taky jen zmáčknutím tlačítka. Poznáte je podle šedivé barvy a značky "(n)" v názvu úlohy.

Takže jestli si troufáte, zkuste si nějakou takovou úlohu vyřešit!
A pokud máte ve třídě šikovného studenta nebo šikovnou studentku, můžete zkusit, jak si poradí s konstrukční úlohou bez rýsování.

Když nám napíšete své zkušenosti, budeme rádi!

Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)