Důchodci

Být starý, předpokládám, může být v mnoha ohledech nepříjemné.

Člověku mohou chybět zdraví, peníze, kontakt s lidmi, pocit z dobře vykonané práce, uznání... a asi leccos dalšího, co mě nenapadá.

Možná, že to je i nějaká drobnost, kterou nevidím a která by přitom starým lidem zpříjemnila život.

Jasně, bylo by třeba prima, kdyby se víc (hodně, pořád) potkávali se svými dětmi (vnoučaty, pravnoučaty), ale zase kdo žije s rodiči a prarodiči, možná namítne, že to soužití má i své stinné stránky.

Mě osobně se třeba líbí, jak jsem viděl španělské dědky hrát v parku petangue, zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a k tomu výměna názorů, čí koule je blíž (pokud jsem viděl, tak petangová hřiště pro seniory zakládala Veolia, nevím, v jakém je to stavu), ale i to může mít své mínusy.

Ale zpátky, možná je něco, čím bychom mohli svým rodičům a prarodičům (případně v delším výhledu sami sobě) zpříjemnit život - a nevidíme to (já to nevidím, Vy možná ano), možná proto, že to nejde, možná proto, že nad tím nepřemýšlíme pod zátěží aktuálnějších otázek nebo proto, že jsme neměli důvod nad tím přemýšlet.

Přitom by to mohlo být dobré cvičení, vzít si papír a říct "Teď věnuju deset minut svým předkům a vymyslím deset věcí, které by jim mohly zpříjemnit stáří".

Pokud to uděláte, napište prosím těch deset věcí (nebo kolik jich vymyslíte) do diskuse pod tímto příspěvkem. A nefiltrujte a neřešte, jestli jsou reálné nebo ne - teď sbíráme nápady.

Kdybyste měli zábrany uvažovat o takových věcech a ještě to někam psát, zdůvodněte si to třeba Vánocema.

Děkuju!

Tom

Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Komentáře

Slováci to taky zkoušejí

Tohle je pokus z okolí Nového Mesta nad Váhom:
fotka plakátu
odkaz (z té fotky)

Seznam

Činnost pro naši babičku jsem rozmýšlel kdysi taky. To nejlepší, co jsem nakonec udělal, bylo objednání tarifu pro non-stop telefonování. Celkově mi přišlo, že kdo nechce sám, vystačí si s argumentem á la 19. díl komiksu (Díra 7).

Co jsem nakonec vypotil do seznamu:

  • Pořádání kurzů všeho možného (třeba dle profese) bývalé kuchařky o vaření, svářeči o svařování, učitelé o učení.
  • Úklid veřejných prostor.
  • Publikování ve vlastním ("důchodcovském") názorovém časopise o čemkoli (kritika konstruktivně).
  • Mikrozpravodajství z obce/ulice/domu.
  • Veřejná vypravování o životě a "starých časech".
  • Stání modelem portrétistům.
  • Testování nových výrobků, které si chtějí říkat "snadno použitelné". Výrobek by musel být úspěšně využíván několik měsíců důchodci, pak by teprve mohl být prodáván.
  • Pečování o zvířátka z útulků.
  • Přispívání do každodenního výzkumu nálady obyvatel. Mohly by se vypozorovat zajímavé vztahy mezi náladou lidí a třeba aktivitou Temelínu. Na každý pád by pak šlo každý den ve zpravodajství uvádět např.: "Pokud se dnes cítíte mizerně, jste na tom stejně jako 66% českých seniorů."
  • Sportovní akce typu Hry bez hranic.

Úklid veřejných prostor... Vienna

Ten úklid veřejných prostor je vlastní nápad nebo za to může Billy Joel a jeho "Vienna"?
http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_(Billy_Joel_song)

Billyho Joela jsem neznal.

Billyho Joela jsem neznal. Mám dojem, že jsem kdysi četl nějaký fejeton ze zahraniční sportovní akce, kde se o tom mluvilo. Už ho nemůžu najít.

Ještě dodatek

Ono když se řekne "nechme starší lidi uklízet ulice", tak to zní docela ošklivě, že? Ale mám dojem, že když se vynechá onen předsudek, že úklid je nízká práce, protože ji může dělat každý (a proto ji asi dost často nedělá nikdo :)), tak je to docela dobrá činnost - vždy prospěšná, venkovní, pohybová.

Úklid

Úklid mi vůbec připadá jako dobrá věc.
Párkrát jsem to viděl na sídlišti, že někdo "obdělá" kus anonymní zeleně před domem, nasází tam kytky a stará se o to. Podobně by člověk mohl říct "tenhle kus ulice je můj" a já se budu starat o to, aby byl čistý.

Člověk na to musí mít kus zarytosti, aby to dělal anonymně a bez pochvaly (a s tím, že mu do těch kytek venčí psy), ale nakonec u těch důchodců by to mohlo získat i nějakou podporu města nebo tak, ne? Stejně mi už delší čas připadá, že by se různé sociální dávky mohly řešit tím "tenhle kus ulice odsud-podsud je tvůj, obstarej si nářadí a za měsíc si o tom promluvíme". Ale to byla odbočka, teď řešíme důchodce :-).

Re: Seznam

To testování nových výrobků se mi líbi!
A ten výzkum nálady taky (pokud není škodlivé, příliš se zaobírat tím, jakou mám náladu).

Re: Re: Seznam

pokud není škodlivé, příliš se zaobírat tím, jakou mám náladu.

Pokud se po té člověk zamyslí, co mu ji kazí, je to myslím docela prospěšné.

Ztracené děti

Prospěšná činnost: Důchodci mají čas se dívat kolem sebe, mohli by koukat, jestli nepotkají ztracené děti nebo ukradená auta. Odměna za objevené auto by mohla být zpříjemněním i motivací.

Ztracená auta

To hledání ztracených aut by mohla podporovat pojišťovna.
Kdyby každý den otiskla v METRU, které si důchodci zadarmo berou, seznam hledaných aut (třeba setříděný podle barvy),
osmistovkové číslo, kam hlásit nálezy a kdyby dávala třeba 10k za nalezené auto,
vyplatilo by se jí to a důchodci by měli dobrodružnou (zlatokopeckou) zábavu.

...

...nemluvě o pocitu uspokojení z nalezeného dítěte.